🔎︎

[Error: Requires JavaScript.]

Announcements

piśāka

Cite this page as:"piśāka". In A Comprehensive Edition of Tocharian Manuscripts (CEToM). Created and maintained by Melanie Malzahn, Martin Braun, Hannes A. Fellner, and Bernhard Koller. https://cetom.univie.ac.at/?F_B_piśāka (accessed 20 Jun. 2024).
 
Meaning:“fifty”
Word class:adjective
Word subclass:cardinal
Language:TB
Equivalent in TA:pñāk
Lexeme variants:piśāka; piśaka; pśāka; pśā; piśaka
 
Number:plural
Case:nominative; accusative
Gender:masculine; feminine

Paradigm

sg.msg.fpl.mpl.fdu.mdu.f
nompiśākapiśāka
voc
accpiśākapiśāka
gen
loc
comit
inst
abl
perl
all
caus

Lexeme family

Occurrences

pśāka

1Kz-181-QS-R-01 a2a – – – – – – r ṣarmirśke pśāka a3 /// – – – – –
2Ot 13.1 a3tmane wiltse pia3ś käṃnte pśāka : wi wässanmaś cāñi
3PK DA M 507.25 a3cāneṃ wsā-newsā-ne pśāka a4 śwer 50-4 tune-k
4PK DA M 507.37 and .36 a79ok yilt(s)e wi käṃnte pśāka ce kaumma cāñi
5PK DA M 507.42 and .40 a11ṣene ploriy· – – – – (w)s(ā)w(a) pś(ā)k(a) a12 rapañe śa(k) trai(yne)
6PK DA M 507.42 and .40 a11ploriy· /// /// (w)s(ā)w(a) pś(ā)k(a) a12 rapañe śa(k) trai(yne)
7Taj 2 b1ptamaṣeṃ cāneṃ asālle kamāte pśākab2 /// sa

piśāka

1IOL Toch 160 b4tsaṅkalñe /// b4 /// (pi)śāka kursarwa lyam aurtse ///
2IOL Toch 218 b6b6 /// – t·asa piśāka ṣe ek makte ///
3IOL Toch 363 b1/// b1 /// …ṣṣäṃ piśāka /// b2 /// –
4IOL Toch 861 b1b1 /// – tne piśāka ṣūk· /// b2 ///
5PK DA M 507.39 and .43 a4śukro(na) /// /// (ke)śne piśāka ṣu«k» a5 moko sukli(ke)
6PK DA M 507.39 and .43 a4/// /// (ṣe) (keśn)e piśāka ṣu«k» a5 moko sukli(ke)
7PK NS 103 a3me /// (wi) (kä)a3nte piśāka keṣeṃ pyākṣne /// a4
8PK NS 103 a4tumeṃ wi känte piśā(ka) /// a5 mi u
9THT 252 b4/// twe piśakānta ; piśāka ; tīrttheṃ ypärwe ;
10THT 252 b4tīrttheṃ ypärwe ; tsyālpatai piśāka ṣpä ; yaśeṃpa ;

piśaka

1THT 255 b5tänmästrä ; sässuwa ; piśaka ; wakicceṃ
2THT 1859 a5/// a5 /// – piśaka ṣukto (k)odyänm= allokna ṣkäs

pśā

1HWB 74(4) a5– – – – śwārse wi käṃnte pśā a6 ptamaṣṣe werwiyesa kweṃtokomeṃ
2THT 1536.c b3b3 /// – – ṣ·ai pśā ·e ypä b4 ///